İstanbul'da bulunan Van Xorkom ve Köşk köyleri geleneksel futbol turnuvası 11 takımın katılımıyla 6. kez start aldı.

İstanbul’da Van Edremit Xorkom ve Köşk köyünün Esenyurt Allstar halı sahada geleneksel hale getirilen Topa dara ve Futbol turnuvası yoğun katılım ile başladı.

Xorkom ve Köşk köyü dernek başkanı Fikret Aygün ve Seyithan Bilici’nin katkılarıyla başlatılan topa dare (beyzbol) etkinliğine, İstanbul Beylikdüzü belediye başkanı Mehmet Murat Çalık, Esenyurt Belediye başkan yardımcısı Orhan Ayyıldız, Doğu ve Güneydoğu Anadolu dernekler federasyonu Şerafettin Öztürk,  Meclis üyeleri, İlçe belediye başkanları siyasi partilerin ilçe başkanları, çok sayıda davetli ve Vanlılar katıldı.

Fikret Aygün, “Gençlerimizi sokaklardan kurtardık, birbirleriyle kaynaştırıp arkadaş ortamını yarattık. Bunu 6 sene sonunda başardığımıza inanıyorum. Bu duygularla emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

6 yıl boyunca yöresel ve kültürel anlamda bir turnuva gerçekleştirdik. En önemli şey gençlerimizi sokaklardan kurtarıp birbirleriyle kaynaşmalarına ön ayak olduk.  Tüm takımlara başarılar diliyor.  İyi bir turnuva olmasını temenni ediyorum”.  

Beylikdüzü belediye başkanı Mehmet Murat Çalık, “Beyzbol’un Van’da oynandığını ilk kez duydum. Bunun üzerinde çalışıp biraz daha geliştirebiliriz.

Amerikan bizden aldı bu beyzbolu diye düşünüyorum. Eğer sahip çıkamazsak her şeyi de alırlar. Bizler bu ülkenin bütün değerlerine sahip çıkmamız gerekir.

VAN HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL

 Van’a birkaç kez geldim. Hak ettiği değeri bulmuş mu? Derseniz asla bulmamış Van çok etkilendiğim illerin başında yer alıyor.

Bizler Vangölünü göl olarak biliyorduk ama gidip gördükten sonra buranın bir denizden iç denizden farksız olduğunu gördük. Van’ın insanları da coğrafyası da güzel bu değerlerimize sahip çıkmak zorundayız.

Bugün bizi yönetenler bizim seçtiğimiz insanlar. Beni de Beylikdüzü’nde komşularımız seçiyor. Beni yarın beğenmezlerse beni de seçmeyecekler.

Bizi seçen arkadaşlar bu millete öğrenilmiş çaresizliğe mahkum ediyorlar. Sizler ekonomik olarak zorluk çekerken o bizi yöneten mekanizmaların nasıl yaşadıklarını görüyorsunuz. Buna müsaade eden sizlersiniz gençlerinizin evlatlarınızın geleceği için elinizi vicdanınıza koyarak hareket etmek zorundasınız.

Liyakatli memleket için hakkı, hukuku ve adaleti önceleyen ve aldığı her kararda vicdanının mutlaka muhasebesini yapan yöneticileri başımıza seçin.

Siyaset yapıyoruz siyaseti toplumun daha iyi bir yere gelmesi için yapıyoruz. Kentlerimizin daha huzurla yaşanabilir kent olması için yapıyoruz.

Kişisel zenginleşme aracı olarak bir insan kullanıyorsa onu lütfen seçmeyin. Fakir edebiyatı yapıp sonra Karun kadar zengin olanlara siz göz yumduğunuz için bu kadar zenginler. Buna göz yumup bu ülkenin geleceğini karartmayın. Evlatlarımıza daha güzel bir gelecek bırakalım.

Ekonomik seviyemizi öyle bir düzeye çıkarabiliriz ki, geçenlerde bana emekliler heyeti geldi. Emekliler bugün 7 bin 500 maaş alıyor. 7 bin 500 ile geçinmenin mümkün olmadığını biliyoruz sizler spordan nereye geldik diyorsunuz ama hayatın gerçeklerinden bahs ediyorum. O parayla geçinmek mümkün değil bugün bir emeklimizin 50 bin TL maaş alması gerekir. 50 bin TL’yi de gözünüzde büyütmeyin 4 tane cumhuriyet altını demektir.

Benim babam emekli olduğunda ev alabilecek ikramiyesi vardı. Ve 4 tanede altın alabilirdi. Bize o kadar uzak hedefler koydular ki 7 bin 500’ü 8 bin yaptığında biz çok seviniyoruz.

İnşallah müsabakamız güzel neticelenir dostluk, kardeşlik, barış içerisinde bir turnuva diliyorum. Bütün yarışmacıları, katılımcıları, sporcuları şimdiden tebrik ediyorum.

Erkan Erdoğan ise, “Bütün sporcu arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Fikret başkan başta olmak üzere yöneticilerine Xorkom ve Köşk köyü futbol ve topa dara tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Anadolu Van Dernekler Federasyonu Başkanı Bayram Çiftçioğlu, Bizler 7 bin yıllık tarihi olan kadım bir şehrin evlatlarıyız Mega kentte de kendi gelenek görenek ve kültürümüzü, yaşatmak adına bir arada olmak zorundayız. Çünkü bizler bir arada olmazsak bu mega kentlerde tutunamayız. Turnuvanın centilmenlik içinde geçmesini temenni ediyorum”. 

İş İnsanı Seyithan Bilici ise, “Bu yıl 6.sini düzenlenen ve Van’ımızın güzide ilçesi ve kıymetli halkı XORKOM-KÖŞK Köyü Futbol turnuvasına sosyal ve sportif hayatına katkı sağladığı için birlik, beraberlik ve dayanışmayı arttırmak amacıyla sporun güzellikleri etrafınızdaki gençlerin kaynaşmasına vesile oldu.  

Etkinlikte Başta Sn. Fikret AYGÜN başkanım şahsınızda tüm tertip komitesini tebrik ediyor katılım sağlayan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum.